Ohlédnutí za prvním rokem projektu Místní akční plán vzdělávání na Broumovsku IV
19. 11. 2024
Projekt Místní akční plán vzdělávání na Broumovsku IV se pomalu blíží ke své polovině, a proto je vhodný čas ohlédnout se za uplynulými akcemi i za těmi, které nás ještě do konce roku čekají.
V rámci projektu se uskutečnilo několik zajímavých akcí:
V únoru proběhlo, pod vedením Bc. Lenky Školníkové, DiS., školení první pomoci pro pedagogické pracovníky, které přispělo ke zvýšení bezpečnosti ve školním prostředí. V březnu se rodiče žáků seznámili s problematikou rizik virtuální komunikace během semináře E-Bezpečí. Přednášející Bc. Pavel Schweiner rodiče informoval o rizicích spojených s virtuální komunikací a nabídl jim praktické rady, jak těmto hrozbám čelit. Pro pedagogy byl připraven seminář na téma dezinformace a fake news, kde lektor Mgr. Dominik Voráč představil způsoby, jak rozpoznávat nepravdivé informace, a upozornil na rizika spojená s využíváním umělé inteligence. Na toto téma navázal v dubnu seminář Umělá inteligence ve škole, který vedl Mgr. Václav Maněna, Ph.D. Během semináře pedagogům ukázal, jak lze umělou inteligenci efektivně využít ve výuce, jaké přináší výhody i rizika. Učitelé si mohli jednotlivé aplikace a nástroje sami vyzkoušet.
V červnu, na závěr školního roku, se v Teplicích nad Metují a Broumově uskutečnil Den gramotnosti pro předškoláky z mateřských škol na Broumovsku. Pro jednotlivé skupinky si lektoři připravili pět interaktivních stanovišť s aktivitami zaměřenými na rozvoj gramotností, kde si děti vyzkoušely práci s robotickými hračkami, skládání prostorových těles ze stavebnic, úkoly na rozvíjení myšlení podle Feuersteinovy metody učení a pomocí knih se ponořily do světa pohádek.
Na konci srpna, před začátkem nového školního roku, se uskutečnil workshop pro třídní učitele a výchovné poradce. Lektorky z organizace Rokit21 představily zúčastněným různé aktivity a předměty na zlepšení třídního klimatu jako např. seznamovací hry, předměty podporující osobnostní růst, které si učitelé sami vyzkoušeli a mohou je využívat v rámci třídnických hodin.
Pro děti, žáky i rodiče se v září v klášterní zahradě konala akce Den volného času aneb Jak se bavit po škole, kde byla pro návštěvníky připravena pestrá nabídka volnočasových aktivit. Na jednotlivých stanovištích si děti mohly vyzkoušet např. odpalování míčků, které si připravil Golf Club Grosshof, střílení na branku s trenéry TJ Slovan Broumov – oddíl kopané, poznávání stop zvěře u stánku Okresního mysliveckého spolku Náchod a další.
Na závěr roku nás čekají tyto aktivity:
V průběhu listopadu a prosince proběhnou výukové programy zaměřené na téma „Pravěký život na Broumovsku“ pro žáky 2. stupně ZŠ a pro žáky 2. a 3. tříd ZŠ na téma „Voda kolem nás“. Pro pedagogy se připravují v prosinci dva workshopy, které se budou soustředit na využití digitálních technologií v MŠ a ZŠ. Těmito akcemi bude uzavřena první polovina projektu.
Děkujeme všem zapojeným za aktivní účast a těšíme se na další společné aktivity, které přispějí ke kvalitnějšímu vzdělávání v našem regionu.